Yufkadan Kıymalı Kol Böreği

Gündüz uykularımız düzene az da olsa girdi; ben börekler bile açmaya başladım. :) Yok henüz açmaya fırsat bulamasam da yufka ile pekte güzel şeyler yapabiliyorum. O kadar kolay bir börek ki, görenler hazır aldığınızı düşünecek. Ya da saatlerinizi ayırdığınızı. Ancak durum böyle değil. Ne demek istediğimi tarifi okuyunca anlayıp, bana hak vereceksiniz. :)

  • 300 gr yemeklik (orta yağlı) kıyma
  • 4 adet yufka
  • 2-4 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 adet büyük kuru soğan
  • 3-4 diş sarımsak
  • 2 adet yumurta
  • 1.5 su bardağı yoğurt
  • Dolmalık fıstık ve kuş üzümü
  • Tuz ve Karabiber

Böreğimizin harcını yaparak başlayalım ki, yufkayı doldurana kadar biraz ılınmış olsun. Aslında harcın temeli, yemeklik kıyma hazırlar gibi oluyor. Ne demek bu diyenler için; soğan ve sarımsağı minik zarlar halinde doğrayalım. 2 kaşık zeytinyağı ile kuru olacak şekilde kavuralım. Yani kapağını kapatmadan, orta dereceli ateşte hızla çevirelim. Şeffaflaşan soğanlara ise, kıymalarımızı ekleyelim. Tekrar orta, harlı ateşte kıymaları sulandırmadan kavuralım. Kıymalarını sularını salmadan, içlerinde tutarak pişmelerini dolayısı ile böreğin içinde ıslak ıslak kalmalarını istiyoruz. Ancak baktınız hafiften sulandı, dert değil! Çektirin suyunu iyice, tarife devam. :) Tuzunu, karabiberini ekleyip, tadına bakalım.

Ben ailemden gördüğüm kadarı ile, kıymalı böreğin içinde soğan haricinde bir tatlılık severiz. Bu da kuş üzümü ve dolmalık fıstık ile sağlıyoruz. Ben avuç içimi geçemeyecek, sadece biraz dokusunu değiştirecek kadar kullandım. Ancak siz de eşim gibi bu tip eklentileri sevmiyorsanız, koymayın gitsin. Diğer malzemelerde hiç bir değişikliğe sebep olmayacaktır.

Böreğimizin katlarına süreceğimiz yoğurdu hazırlayalım. Bir kasede iyice çırptığımız yumurtalarımıza yoğurdumuzu ekleyelim. Bazıları yoğurdu azaltıp, yerine soda ekliyor. Yufka daha kıyır kıyır oluyor diye. Ben yoğurdun verdiği lezzeti ve içinin yumuşaklığını seviyorum. Tercih sizin; soda ekleyecekseniz yarım bardak yoğurdu çıkarıp, yarım su bardağı soda ekleyebilirsiniz. Eğer karışım fazla sulu geldiyse gözünüze 1-2 yemek kaşığı yoğurt ekleyebilirsiniz. Yufkalarımız tuzlu olduğu için yoğurtlu karışıma herhangi bir tuz eklemiyorum. Ancak lütfen satın aldığınız çiğ yufkanın azıcık tadına bakın. Eğer sizinki tuzsuz ise, mutlaka yoğurda da tuz ekleyin.

Artık sıra geldi yufkaları hazırlayıp, sarmaya. Yufkalarımızın hepsini üst üste koyup, tam ortadan iki eşit yarım daireye bölelim. Daha sonra 4 kat yarım daireyi, diğerlerinin üzerine ekleyip toplam 8 adet elde edelim. Şimdi en üstteki yarım daireden başlayalım; içini bir fırça yardımı ile tamamen yoğurtlu harç ile kaplayalım. Elinizi korkak alıştırmayın, cömert bir şekilde ıslatın yufkayı.

Eğer ilk defa yapıyorsanız ve göz kararınıza güvenemediyseniz, kıymalı harcı 8 eşit porsiyona ayırın. Böylece her yuvarlağın içinde eşit miktarda iç olacak. Kıymamızdan ayırdığımız kadarını, dairenin kesilmiş kısmının en başında 2 parmak boşluk bırakacak şekilde, ince uzun bir şerit halinde yayın. Daha sonra boş bıraktığınız kısmı kıymanın üzerine kapatın ve yuvarlayın. Ta ki en sona gene kadar bir boru şeklini verin.

Kalan zeytinyağı ile iyice yağladığınız tepsinizin en ortasında, gül şekli verir gibi, kendi etrafında döndürün ve yuvarlak elde edin. Geri kalan tüm yufkaları da aynı şekilde sarın, ve tepside son kalan yufkanın devamına ekleyin. Böylece yuvarlak gittikçe büyüyecek ve tüm tepsiyi kaplayacaktır. Kalan yoğurtlu harcın tamamını tüm böreğin üzerine yayın ve üzerine ister susam ister çörek otu isterseniz de haş haş serpin. Ben kıymalı hamur işlerinde çörek otunu tercih ediyorum.

200 derecelik önceden ısıtılmış olan fırında, üzeri kızarıp, kıtırlaşana kadar pişirin. Bu yaklaşık 45 dakikadan fazla sürmeyecektir. Hemen servis etmenizi öneririm; çünkü yufka işleri hemen soğur ve yumuşar. :)