Tarçınlı ve Üzümlü Ekmek

 Baharla birlikte geleneksel ev yapımı ekmek çalışmaları son hız devam ediyor :) Bu sefer size biraz Ay çöreğini biraz Paskalya çöreğini hatırlatan nefis bir tarif bu.. Artık büyük marketlerde çeşit çeşit unlar bulmam mümkün; canınıza hangisini isterse onunla yapabilirsiniz. Ben biraz daha sağlıklı olsun diye çok amaçlı buğday ununu tercih ettim; gerisi size kalmış.. :)

 • 2 çay kaşığı aktif kuru maya ya da 1 + ¼ çay kaşığı instant kuru maya
 • 235 ml süt
 • 80 ml su
 • 2 yemek kaşığı şeker
 • 1 + ½ çay kaşığı tuz
 • 60 gr erimiş tereyağı
 • 120 gr kuru üzüm
 • 445 gr ekmek unu/çavdar unu/buğday unu..

Tarçınlı harç için;

 • 70 gr şeker
 • 2 çay kaşığı tarçın
 • 1 adet yumurta

 

Ben hazır instant maya kullanmayı tercih ettim; bunu kullandığınızda sıcak sütte bekletmenize gerek yok. Direkt soğuk hali ile süt ve suyu ekleyebilirsiniz. Ancak aktif maya kuru maya kullanacaksanız, süt ve suyunuzu ısıtmanız ve mayayı içine katıp, 5-10 dakika kadar beklemeniz gerekiyor. Mayanın çalışıp çalışmadığını bu noktada anlayabilirsiniz, çünkü bekledikçe köpürmeye başlayacaktır.

Daha sonra erimiş şekeri, tuzu, tereyağını ve kuru üzümlerimizi ekleyelim. Kuru üzümlerinizin çöpünün olup olmadığına dikkat edin, zira bazısında iri iri sopa gibi oluyor ve kek ya da ekmeklerin içinde yerken damağa batabiliyor.

Bunları karıştırdıktan sonra unumuzu yavaş yavaş ekleyebiliriz. Eğer sabit mikseriniz varsa hamur yoğurma ucu ile karıştırabilirsiniz. Unun tamamını eklediğinizde hala hafif ıslak ve toparlanmıyorsa, azıcık daha un ekleyin. Ama çok un eklemek, ekmeğin yoğunluğunu bozacaktır. Bu nedenle 1 kaşık 1 kaşık eklemekte fayda var. Yok benim ki zaten çok koyu oldu diyorsanız gene azar azar su ekleyerek yumuşatabilirsiniz.

Un serpilmiş tezgaha hamur topumuzu alıp 10 dakika kadar elastikliğini arttırmak için yoğuralım. Aralarda ellerinize hafif un serpmeniz gerekebilir. En sonunda düzgün bir top oluşturup, karıştırma kabının içine alalım. Kabın ağzını streç bir film ya da temiz bir mutfak bezi ile örtüp kabarmaya bırakalım.

Bu süre 1 buçuk saat ile 2 saat arasında değişebilir. Değişiklik göstermesinin sebebi un ve dinlenmeye bıraktığınız alanın sıcaklığına bağlıdır. Ancak sakın çabuk kabarsın, hemen yapayım diye direkt sıcağa koymayın; ekmek yapmak sabır ister!

Bu esnada tarçınlı içimizi hazırlayalım; şekerimize tarçını ekleyip homojen bir kıvam elde edene kadar iyice karıştıralım. Bunu ne kadar önce yaparsanız, tarçının tadı şekere o kadar fazla işliyor.

Ne zaman ki hamurunuzun büyüklüğü 2 katına çıktı, mayalanma işe yaramış ve tamamlanmış demektir. Karıştırma kabında büyüyen topa yumruğunuz ile bastırın; bırakın ‘puf’ sesi çıkıp sönsün. Unutmayın, kabından çıkarmak istediğiniz mayalı kabaran hamura bunu yapmanız çok önemli.

Daha sonra gene unlanmış tezgahınıza alıp eni 22 cm olacak şekilde, boyuna doğru hamuru açalım. Yaklaşık 40 cm kadar olsa iyidir; açtığımız hamurun yüzeyine çırptığımız yumurtayı fırça ile sürelim. Kapladığımız yumurtalı yüzeye tarçınlı şeker karışımından eşit olarak yayalım. Elimizdeki tüm şekeri kullanmak zorunda değiliz, tüm yüzeyde bir kat olsun yeter. ‘E elimizde kalan şeker n’olacak’ demeyin, koyun minik ir kavanoza Creme Brulee’nize şeker yakarken farklılık kazandırın. :)

Şimdi hamurumuzu fotoğraftaki gibi yuvarlamaya başlayabiliriz. Hamurumuzun eni kalıbımızın boyu olacak; yani 12’ye 22 cm’lik bir kap için konuşuyorum. Kalıba aldığımız hamura iyice bastırıp, köşelere yayılmasını sağlayalım. Hamurumuzun üzerine geri kalan yumurtayı da sürüp, üzerini tekrar bir streç film ya da mutfak bezi ile kapatıp, 40 dakika daha kabarmaya bırakalım. Bu noktada hamur iki katına çıkmayacak, ancak içi puf puf olması için yeterince kabarmış olacak.

Önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırına üzerine geri kalan yumurta ile  30 ya da 40 dakika içinde üzeri kızarana kadar pişirelim. Kaptan çıkarmadan tamamen soğumasını beklemekte fayda var; içi yumuşacık bir ekmek olduğu için soğumadan çıkarırsak parçalanma olabilir. İster kızartıp kahvaltıda ev yapımı nutella ile yiyin, isterseniz akşam yemeklerinde alternatif olarak sunun; afiyet olsun! :)