Şarap Soslu Kum Midyesi

 

Farklı bir çok mekanda, ülkede yeme şansım oldu. Ancak her biri birbirinden daha farklı, ya çok lezzetli ya da ‘eh’ denecek kıvamdaydı. Fransa da ‘Leon’ gibi restoranlarda neredeyse fastfood kıvamında yapılıyor. Memleketim de ise adeta bir lüks. Midye dolma dışında, evde midye yaptım deyince, ya da bir yerde midye yiyince dikkat kesiliyor insanlar. Oysa ki okulda yaptığımız şekli ile en yalın ve en kolay hali aşağıda. Bulmak ise hiç zor değil. Güvendiğiniz bir balıkçıya bir gün önceden sipariş edin, hemen temin ederler. Güven çok önemli yalnız, bayat hali insanı bezdirecek gibi zehirler! Evde de tazeliklerini nasıl kontrol edeceğinizi yazacağım, merak etmeyin. :) 2 kişi için;

  • 1 – 1.2 kg kum midyesi
  • 100 ml beyaz şarap
  • 30 ml balık suyu
  • 1 adet orta boy arpacık soğanı
  • 3 diş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı zeytinyağı
  • 1 avuç ince doğranmış maydanoz

İlk işimiz balıkçımızdan aldığımız midyeleri tek tek yıkayıp, kontrol etmek. Evet yanlış duymadınız hepsini teker teker kontrol etmek şart; her ne kadar taze olsalar da! Hangi çeşit midye kullanacak olursanız olun, canlı olmaları gerekiyor. Ölmüş bir midye bayat ve zehirler. Bazılarınızın iğrendiğini hisseder gibiyim, ancak langusta gibi kıskaçları olan, kocaman ve pişerken çığlıklar atan bir canlıdan bahsetmiyor. Canlı kısmı kabuğunun içinde.

Kumlarından ayırıp, tamamen temizlerken, açık olan kabuklarına tırnak/parmaklarınızla bir kaç kez vurun. Açık olan kapağın hemen kapandığını, midyenin yumuşak içinin, içeri kaçtığını göreceksiniz. Eğer sert vuruşlara rağmen kıpırdama yoksa derhal atın. Bazıları hali hazırda kapalı olabilir, eğer kabuğunda kırık ya da çatlak yoksa sağlam demektir. Kısaca ne yapıyormuşuz; kabukları kırık, çatlak olanları ya da vurduğunda kapanmayanları çöpe atıyormuşuz.

Arpacık soğanından kastim, kuru soğanın içi pembeli olanı. Pazarcınıza ya da marketteki kişilerden yardım alabilirsiniz. Unutmayın bu tip soğan baharda bulmak kolay. Eğer bulamazsanız da normal kırmızı soğanı deneyin. Çünkü su ürünlerine bu tip soğanlar farklı bir aroma katıyorlar. Sarımsaklarımızı da incecik hatta neredeyse ezilmiş bir kıvam elde edene kadar doğrayalım.

İster toprak isterseniz de çelik tencerenize zeytinyağınızı koyup, hafif kızdıralım. Kızmış olan tencereye soğan ve sarımsaklarımızı da ekleyip, şeffaflaşana kadar çevirelim. Midyeler hızlı pişeceği için, soğanların pişmesi çok önemli.

Şimdi temizlenmiş ve ayıklanmış midyelerimizi ekleyip, yavaşça bir karıştırıp, kabukların yağlanmasını sağlayalım.

Artık tenceremiz iyice kızmışken hatta bazı soğan ve sarımsaklar hafiften renk almaya başlamışken, şarabımızı ekleyelim. Tavanın cos ettiğini, hatta duman çıkardığını görünce korkmayın, her şey yolunda. J Başka bir tarafta kaynattığımız balık suyumuzu da ekleyelim. Eğer evinizde balık suyunuz yoksa, ve şarabı yoğun bir sos seviyorsanız, sadece şarap ekleyin. Ya da tadı hafifletmek için kaynamış su.

Suyu ekler eklemez, tencerenin kapağını tamamen kapalı olacak şekilde üzerine koyalım. Bundan sonrası çok kolay; 5 ila 8 dakika içinde tüm midyelerin kapakları açılmış, midyelerin rengi koyu sarı ya da turuncuya dönmüş olacaklar. Size tavsiyem cam kapaklı bir tencere kullanmanız, böylece açıldılar mı diye sürekli açıp, buharı kaçırıp kontrol etmek zorunda kalmazsınız. Ve unutmayın, kapaklar açılır açılmaz, hemen ocaktan alın. Çok pişmiş kayış gibi midyeyi kimse yemek istemez. :)

Servis ederken bolca maydanozu üzerine serpin, yanında çıtır bir dilim ile direkt tencerede servis edin.