Rosto Köfte

Bazen tek tek köfte basmaya üşendiğimde bu tarifi uyguladığım doğrudur; ne yapayım hele artık zaman benim için o kadar önemli ki. Yardımcısız, bakıcısız hem çocuk bakıp, hem evi idare edip, hem de çalışmak zor iş. Tamam fazla acındırdım kendimi, konuyu değiştirmeyelim. :) Yapımı pratik, ekonomik ve sonucu fazla süslü bir tarif daha.

  • 500 gr dana köftelik kıyma
  • 2 adet orta boy kuru soğan
  • 3 dilim bayat ekmek içi
  • 1 avuç doğranmış maydanoz
  • Yarım su bardağı su
  • 1 adet yumurta
  • 3 adet domates ya da 4 yemek kaşığı domates püresi
  • 2-3 diş sarımsak
  • 1 çorba kaşığı zeytinyağız
  • Tuz ve karabiber

 

Normal köfte hazırlar gibi yapıyor olacağız; öncelikle 1 adet kuru soğanı rendeleyelim. Bazıları köftede minik doğranmış soğanları tercih eder, ancak pişerken kendini bırakan ve hatta kıyma pişip soğanları diri olan köfteden daha korkuncu olamaz sanırım. Bu nedenle bence siz siz olun, ve risk almadan rendeleyin. Hem lezzeti kıymanın içinde daha çok dağılsın, hem de rahatlıkla pişip midenize falan dokunmasın.

Daha sonra bayat ekmeklerimizin kabuklarından kurtulup, rondodan geçirelim. Bazı kişiler ya ekmek bayatlatmayı unutmuş oluyor, ya da ani bir tarif ile baş başa kalıyorlar. Böyle bir durumda taze ekmeğinizi rondodan geçirin ancak içine kabuklarını da atın. Böyle fazla suyu emip, kıymayı birleştirecek kıvama ulaşabilirsiniz.

1 adet yumurtamızı da başka bir kasede çırpıp, tüm malzemelerimizi (maydonoz ve suyu da ekleyelim) birleştirelim. Büyük teyzemin köftesi ailede meşhurdur. Sanırım sırrı çok yoğurması; kesinlikle işe yarayan bir taktik. Hatta köftenizi yoğurduktan sonra tüm kıymayı top haline getirip, yoğurduğunuz kabın dibine atarak bir kaç kez dövün.

Bir fırın kabı alıp, içine yapışmaması için yağlı kağıt serelim. İsterseniz evinizde varsa uzun ekmek ya da kek kalıbınıza da yerleştirebilirsiniz. Böylece daha düzgün şekilli bir köfte elde edebilirsiniz. Silindir gibi şekil verdiğimiz köftemizi önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırında, yaklaşık 45 dakika,  1 saat arasında pişmiş olacaktır. Daha fazla tutmamaya özen gösterin, yoksa köfte bütün suyunu salıp, içi kupkuru kalır.

Köfte pişerken sosumuzu hazırlayalım. Diğer soğanımızı ve sarımsakları minyatür zarlar halinde doğrayalım. Sizin de benim gibi becerikli bir anneniz varsa, yazın hazırlanmış 50 kg domatesten mis gibi ev yapımı püreleriniz de var demektir. Gerçi bu senekileri rende yerine parçalı yaptı, ki bu benim daha çok işime geldi. Böylece her türlü yemekte bunları kullanabiliyorum. Eviniz de yok ise, basitçe domatesi rendeleyin ve ekleyin. Soğan, sarımsakları ve zeytinyağını da ekleyip, kısık ateşte soğanlar pişene kadar tutalım.

Hazır olan köftemizi servis tabağına alıp, ister sosu direkt üzerine dökün isterseniz de önce köfteyi dilimleyip, yemek tabağını süsleyin. Hatta sosu blendırdan geçirip, pürüzsüz bir sosta elde edebilirsiniz.