Pancar Turşusu

Tezgahlarda kıpkırmızı hatta bordo pancarlardan sağlık fışkırıyor. Algıda seçicilik mi yoksa dönemsel sebze reklamları mıdır nedir, karşıma faydaları çıkıp duruyor. İşin kötü tarafı ise vakumlu poşetlerde de turşu halini görmeye başladım. Annemin mis gibi tarifini, sizin için bu sene ben uyarladım. O kadar basit ve o kadar sağlıklı ki lütfen evinizde yapınız. :)

  • 2 bağ pancar – 8 adet orta boy
  • 1 baş sarımsak
  • 1 yemek kaşığı tuz
  • 1 lt su
  • 200 ml elma sirkesi

İlk önce pancarlarımızın temizliği ile başlıyoruz; kabukları ile pişireceğimiz için saplarından ayırdığımız pancarlarımızı ya temiz bir temizli bezi ya da varsa sebze fırçamız ile iyice temizleyelim. Zaten yıkadıkça, bordo rengin çıktığını göreceksiniz.

Bir yandan 1 baş sarımsaklarımızı hazır edelim; tamamının kabuklarından ayırıp bir mutfak tülbendine, ya da peynir süzme bezine tamamını koyup, pişirme ipi ile bağlayalım. Bunu neden yapıyoruz derseniz, turşunun olma süresinden sonra çıkarıp atacağımız için kolaylık oluyor; ama siz isterseniz tek tek içinden ayıklamakla uğraşabilirsiniz. :)

Eğer pancarlarınızın hepsi eşit boyda değilse –ki yaklaşık olarak eşit boylarda almanızı öneririm, pişmesini daha rahat kontrol altına alabilirsiniz- yaklaşık boyutlara gelene kadar ortasından dikkatlice doğrayın.

Artık pancarlarımızı düdüklü tenceremizin dibine tek sıra halinde yerleştirelim, ve tüm suyumuzu üzerine koyalım. Su için tam bir ölçü vermemize gerek yok aslında, üzerine gelecek kadar su koymanız da yeterli olacaktır. Sarımsak bohçamızı ve tuzumuzu da ekleyip, kapatalım ağzını. Düdük çıktıktan sonra altını kısıp, 20 dakika daha pişirelim. Eski, yeni, model farklılıkları sebebiyle bu süre ne yazık ki değişebiliyor. Ancak siz 20 dakika tuttuktan sonra bir bıçak ile kontrol edin; pişmemişse ek süre daha kaynatın.

Pancarlarımızı kabuklarından ayırmak için bir kaseye alıp, 10 dakika kadar oda sıcaklığında ılınmasını bekleyelim.

Bu esnada da turşuyu saklayacağımız kavanoza sirkemizi koyup, üzerine pişirdiğimiz suyu tülbent ya da minik delikli bir süzgeçten geçirip kavanoza ekleyelim. Kavanozun ağzına kadar doldurmayın; içine daha pancarları ekleyeceğiz. En mantıklısı yarısına kadar doldurup, kalan suyu bir kenarda tutmak.

Pancarlara el değecek gibi olduğunda ya da benim gibi sabırsızsanız hemencecik bir eldiven yardımı ile kabuklarını ayırmaya başlayabilirsiniz. Göreceksiniz ki dokunduğunuz an kabukları soyulacak. Sıkmadan hafifçe okşar gibi yapmanızı tavsiye ederim.

Kabuklarından ayırdığımız pancarlarımızı hepsi aynı şekle gelene kadar ince dilimler halinde doğrayalım ve doğradığımız tüm dilimleri kavanoza ekleyelim. Eğer üzerinde hala boşluk varsa kalan suyu da ilave edelim. En son sarımsak bohçamızı en üstte olacak şekilde, suyuna batırıp tamamen soğutalım.

Soğuduktan sonra kapağını kapatıp, buzdolabında dinlenmeye bırakalım. Ben sarımsağı 1 hafta sonunda alıyorum, ama sizin dama tadınıza göre daha da fazla tutabilirsiniz. Tek bir önerim var; .ok fazla tutmayın çünkü suyunda acıma yapabiliyor. :)