Klasik Fransız Sandviç Ekmeği

Çocukluğumun kahvaltılarında yumurtalı ekmekler vardı; öyle nefis kokardı ki ev, aç uyanmış bir çocuk için hatırlanacak en güzel günler belki de. Halimden belli olmasa da o zamanda çaktırmadan yemeğe düşkünmüşüm belli ki. :)

‘French Toast’ ya da ‘Fransız tostu’ diye adlandırdıkları tarifte pek farklı değil. Bir kaç ek malzeme ile sabah sofralarını şenlendirmek mümkün. Ancak en büyük farkı sanırım ekmeği; eh ben de bu ekmeği yapmadan ve sizinle paylaşmadan duramazdım. Evet tahmin edeceğiniz gibi ‘Fransız Tostu’ tarifi de yakında sizlerle.. :)

  • 145 gr buğday unu
  • 270 gr beyaz un
  • 120 ml soğuk süt
  • 120 ml kaynamış su
  • 56 gr tereyağı
  • 2 yemek kaşığı şeker
  • 1 + ¼ çay kaşığı tuz
  • 2 çay kaşığı instant kuru maya

Bu tarif için hazırlık yapmak çok kolay; öncelikle tereyağımızı eritip kenara alalım. Bu esnada karıştırma kabında tüm kuru malzemelerimizi yani unları, tuz, şeker ve kuru mayamızı karıştıralım.

Bir kenarda ise buzdolabından çıkmış süt ile, yeni kaynamış olan eşit miktarlardaki malzemeleri karıştıralım. Böyle yapmamızın sebebi ise ekmeğimizin yumuşak olmasını sağlayacak olan ılık sıvı karışımını kolayca elde etmek için. Bu noktada derecelerle uğraşmaktan kurtulmuş oluyoruz. :)

Karıştırma kabımıza sıvı karışımı ve tereyağını da ekleyip ister el ile, isterseniz tarifi daha da kolaylaştırmak için sabit mikserimizin hamur yoğurma ucu ile 7-8 dakika kadar yoğuralım.

Saat tutmak yerine, hamurun toplanıp kabın kenarındaki tüm malzemeleri temizliyor olması yeterli. Hamurunuzun yumuşak bir kıvamda olması gerek, eğer siz farklı bir un karışımı kullanıyor iseniz belki daha sert olabilir; bu noktada maksimum 40 ml daha olacak şekilde ılık su ekleyebilirsiniz.

Şimdi geldik sabır kısmına; karıştırma kabından hamuru alıp, kalıbı iyice yağladıktan sonra yerine koyup, üzerini bir streç film ya da temiz bir mutfak havlusu ile örtüp mayalanmaya, kabarmaya bırakalım. Bu süre mutfağınızın ısısına göre değişiklik gösterecek olup, ortalama 1-2 saat içinde iki katına ulaşmış olacaktır. Şu sıralar ısınan havalar sebebiyle, kalorifer falan yanmıyor; bu sebeple benim 2 saat sürdü.

Bu sürenin sonunda, her mayalı ekmek hamuruna yaptığımız hareketi yapıp, bir yumruk atıp içindeki gazı çıkaralım. Daha sonra mutfak tezgahınıza alıp şeklini biraz düzeltip, 22’ye 12 cm’lik yağlanmış kabınızdan biraz daha küçük olacak şekilde uzun dikdörtgen şeklini verelim.

Kabın içine hamuru yerleştirip, tekrar üzerini örterek, 1 saat daha kabarmaya bırakalım. Önceden ısıtılmış olan 180 derecelik fırında 30-35 dakika, ya da üzeri ve altı kızarıp, içi iyice pişene kadar tutalım.

Ben hepsini tüketene kadar dilimleyip, kilitli bir plastik torba içinde buzdolabında saklıyorum; siz arzu ederseniz oda sıcaklığında da tutabilirsiniz ancak ömrü daha kısa olacaktır.