Fırında Kayısı Tatlısı

Mimi Thorisson'un tarifinden uyarlanmıştır.

Ufak bir aradan sonra tekrar yazmaya başlamak benim için çok keyifli. Ne yazık ki bir çok yeni annenin yaşadığı bir rahatsızlık atlattım. Tosun paşamızı sürekli taşımaktan elimin tendonlarını kullanılamaz hale getirdim. Neyse ki şimdi çok daha iyi, her ne kadar tamamen iyileşmemiş olsa da.

Fırsat bulup, tarif yapmak ve yayınlamak için sabırsızlanırken, aniden misafirim geleceğini öğrenince akşam yemeği sonrası yenebilecek hafif ama çok lezzetli aynı zamanda yapımı çok kolay bu tatlıyı hatırlayıp yaptım. Yaparken pek tabii sizi unutmadım. :)

  • 8-10 adet iri sert kayısı
  • 2.5 yemek kaşığı agave şurubu ya da akçaağaç şurubu (2 kaşık kahverengi şeker)
  • 25 gr tereyağı
  • 1 çubuk vanilya ya da 1 çay kaşığı vanilya tozu

Süsleme için;

  • Dondurma
  • Kuruyemiş

 

Sert kayısı seçmemizin nedeni, kayısılar fırında pişerken dağılmalarını engellemek. Bir de olmuş kayısılar neredeyse tatlı kıvamında oldukları için, bu tarife pek uygun değiller. İçinizi şekerden baymak istemem. :)

Fırına dayanıklı bir tavada, tereyağımızı eritirken bir yandan da kayısıları ortadan bıçak ile bölüp, çekirdeklerini çıkaralım.

Daha sonra erimiş olan tereyağımıza şurup ve vanilya tozumuzu ekleyelim. Gerçek vanilyanın ısındıkça çıkan kokusu sizi mest ederken, bir kaç dakika ısınmaya bırakalım. Eğer kahverengi şeker kullanacaksanız, yağın içinde tamamen çözüldüğünden emin olun.

Artık kayısılarımızı ekleme zamanı; iç ve dışının her yerine tavadaki sosun iyice bulandığına emin olup, 3-4 dakika kadar orta ateşte hafif renk almaları için pişirelim. Bu noktada ne kadar renk almasını istiyorsanız o kadar tutabilirsiniz. İç kısımları aşağıda olacak şekilde, kenarları neredeyse karamel rengi olana kadar tutmak için 10 dakika sanırım yeterli olacaktır. Ancak ben hepsinin sanki pişmemiş gibi görünmelerini tercih ediyorum. Böylece masaya getirdiğimde herkes taze meyve yiyeceğini sanırken, çatal ile dokunduklarında, şaşırtmak çok hoşuma gidiyor. :)

Artık önceden ısıtılmış olan 200 derecelik fırında 10 dakika pişene kadar tutalım. Eğer kayısılarınız küçük ise, süre kısalacaktır; bir bıçak yardımı ile kontrol edebilirsiniz.

Ben sade dondurmayı, iri kıydığım kaju ile karıştırıp üzerine daha ılıkken koyuyorum. Siz sevdiğiniz başka bir dondurmanın yanı sıra, çırpılmış krema, taze kaymak ile de servis edebilirsiniz. Kaju bulamadım, ya da sevmem diyenler; toz fıstık çok yakışıyor benden söylemesi.. :)