Ev Yapımı Ketçap

Her şeyin doğalını yapmak moda oldu; ancak ben her zaman annemden gördüğüm kadarıyla böyle yapılmasını öğrendim. Daha küçücüktüm annem arkadaşlarını ağırlayacakken, geniş bir cam kasede mayonez çırpardı; dün gibi hatırlarım! Artık evimize bir bebek geldiği için, -ve pek tabii ben emzirdiğim için- daha da dikkat eder olduk. Mayonez sevmeyen bir aile olarak, size ketçap ı hazırlamak istedim. Ama mayonez tarifini de ileride pek tabii vereceğim.

  • 800 gr kabuğu soyulmuş domates
  • 4-5 adet defne yaprağı
  • 4 adet karanfil
  • 120 ml su
  • 120 ml beyaz şarap sirkesi
  • 50 gr şeker
  • 1 baş sarımsak
  • ¼ çay kaşığı taze rendelenmiş muskat
  • 1/2 tatlı kaşığı tuz

Güvendiğiniz bir markanın doğranmış ya da bütün ancak kabukları soyulmuş domateslerini kullanabilirsiniz. Bunların bir avantajı da hafif pişirilmiş ve domates sularının içinde olmaları.

Her zaman kullandığımı peynir tülbentlerinden ufak bir parça alıp, içine defne yaprağı ve karanfillerimizi koyalım. Kaynattıktan sonra içinde tek tek aramamak için iyi bir yöntem oluyor.

Sarımsaklarımızı ise geniş yüzeyli bir bıçak yardımı ile ezip, kabuklarından o şekilde ayıralım. Hem içindeki aroması çıkmış olarak, sosa daha da lezzet katacak hem de ayıklaması daha kolay.

Artık geniş bir sos tenceresi alıp, tuz hariç tüm malzemelerimizi yani domates, baharat bohçası, su, beyaz şarap sirkesi, şeker sarımsak ve rendelenmiş muskatı ekleyip, ateşin altını en yüksek seviyede açalım. Ne zaman sosumuz kaynamaya başlayacak, en kısığa getirip neredeyse yarı yarıya azalana kadar çektirelim.

Bazen normalden daha da fazla çekebiliyor, bu nedenle ben emin olmak ve pişmiş aşa su eklememek için tam yarıya kadar inmeden blender’dan çekip, yoğunluğunu kontrol ediyorum. Eğer hala çok sulu ise kaynatmaya devam edebilirsiniz.

Yok ben becerebilirim, iki kere iş yapmamayım diyorsanız da yarıya kadar inince ateşten alıp, soğumaya bırakın. Daha sonra içindeki baharat bohçasını çıkarmayı unutmadan blender’dan geçirip, pürüzsüz bir kıvam elde edene kadar çekin. Artık son malzememiz tuzu da ekleyebiliriz. En başta eklemememizin nedeni herkes kıvamını kendine göre ayarlayacaktır, hal böyle olunca suyunu daha çok çekmiş tuz daha tuzlu, çekmemiş olan ise tuzsuz olacaktır. Hal böyle olunca en sonunda ekleyip, damak tadınıza göre miktarı ayarlamanız daha kolay olur. :)

Hazır ketçap görüntüsü gibi pürüzsüz ve yoğun olmasını beklemeyin; içinde ne kıvam arttırıcı var ne de başka bir kimyasal. Ağzı hava almayan cam bir kavanozda ve buzdolabında uzun süre saklayabilirsiniz.