Ev Yapımı Badem Sütü

Eşimin yoğun spor programı ve süte olan laktoz intoleransı beni bu tarifi evde uygulamaya yönlendirdi. New York’ta rahatlıkla her markette bulabiliyorduk, ancak sanırım evde yapılmış doğal olanı en makbulü. Bunun yanı sıra içerdiği lif, protein, magnezyum açısından inek sütüne iyi bir alternatif olarak kabul ediliyor veganlar tarafından. Denemenizi tavsiye ederim; lezzetli ve sağlıklı. Tabii ki badem sütü ile hazırlayabileceğiniz tarifleri yakında yayınlayacağım. :)

  • 150 gr taze badem
  • 700 ml içme suyu
  • ¼ çay kaşığı doğal vanilya tozu

Kavrulmamış, taze ve kabuklu bademlerimizi tercihen bir gece önceden iyi suda ıslatalım. Böylece ertesi güne kabukları çok rahat şekilde soyuluyor olacak. Geceden ıslatma şansınız olmadıysa en az 6-7 saat bekletmeyi unutmayın. ‘Manikürümü hiç bozamam’ diyenlerdenseniz, artık soyulmuş hazır olanları da var. :) Ben nedense söz konusu yemek olunca, her detayı kendim hazırlamayı seviyorum.

Kabukları soyulmuş bademleri, suyu ve doğal vanilya tozunu (herkes bunu bembeyaz hazır vanilin ile karıştırıyor, ancak alakası yok) blender ya da mikser içine koyup, bembeyaz bir görüntü elde edene ve tüm bademler parçalanana kadar çekelim.

Bembeyaz süt görünümünü elde ettik; ancak pütürleri yok etmek için peynir süzme mendillerinden ya da tülbentten geçirmemiz gerekiyor. Tülbentten geçirdiğinizde bolca kıyılmış badem kaldığını göreceksiniz. Ben şimdilik onlara kıyıp atamadım; ilerleyen günlerde bir keşkül ya da bademli herhangi bir tarif için kullanıp, deneyeceğim. İşe yararsa tabii ki sizinle burada da paylaşacağım.

Sütümüzü kapalı bir kavanozda uzun süre saklayabilirsiniz, hem de buzdolabında durmak zorunda değil. Siz soğuk içmeyi istiyorsanız, o başka. Bir de tadı tatlı olmuyor; eğer siz biraz tatlandırmak istiyorsanız blender’ın içine 2 adet çekirdeği çıkarılmış hurma ya da 1-2 tatlı kaşığı agave veya akçaağaç şurubu katabilirsiniz. Biz minimum kalori almak istediğimiz için vanilyanın aroması ile idare etmek zorundayız. :)

Bunun yanı sıra içine muz, çilek, başka yemişler katıp misafirlerinize bol buzlu içecekler hazırlayabilirsiniz.