Çikolata ve Mascarpone Peynirli Fransız Tostu

 

Hatırlarsanız bir iki tarif önce hem tost, hem sandviçlerinizde kullanabileceğimiz bir ekmek tarifi vermiştim. Ekmeği verirken de bir söz vermiştim; unutmadım! :) Eli kulağında biz bebeğimizi beklerken, acele edip paylaşmak istedim; ne olur ne olmaz ama değil mi? Bir iki hafta daha devam edecek şekilde tariflerimi de sizin için hazırlıyorum. Ancak arada sanırım bir kaç hafta ara vermek durumunda kalacağım. Bir daha ki görüşmemize kadar e-postalarınıza geç cevap verirsem af ola! :)

2 kişi için;

 

Her şeyden önce tarifi yapabilmek için illa ki de benim verdiğim tarifteki ekmeği kullanmanız şart değil. Ancak lezzetli bir Fransız Tostu istiyorsanız yumurtalı, içi yoğun ve biraz kuru bir ekmek kullanmalısınız. Buna örnek olacak ekmekler artık butik görünümlü fırınlarımızda satılıyor.

İki adet küçük bir kase hazırlayalım. Birincisine peynirimizi, portakal kabuğu rendemizi ve 1 yemek kaşığı şekerimizi döküp, homojen bir kıvam elde edene kadar karıştıralım.

Diğer kasemize ise, yumurtaları, kremayı ve geri kalan 1 yemek kaşığı şekeri koyup, aynı şekilde karıştıralım. Arzu ederseniz şekeri eritebilmek için, ilk önce şeker ile yumurtaları çırpıp daha sonra kremayı ekleyebilirsiniz. Fakat bu çokta önemli değil, zira ekmek her şekilde ıslanıp, lezzetlenecektir.

En son çikolatalarımızı hazırlamaya geldi sıra; ben sütlü çikolata daha çok seviyorum ancak siz arzunuza göre beyaz, bitter ya da karışıkta kullanabilirsiniz. Tostumuzu yaparken, çikolatanın daha hızlı erimesi için rendelemeyi tercih ediyorum. Ama siz üşenirseniz, minik kalıplar da koyabilirsiniz. Ancak aynı akışken hali garanti edemem. :)

İnce dilimlediğimiz ekmeklerimizi önce yumurtalı karışıma atalım, her iki kısmı da iyice ıslatalım. Size tavsiyem hiç bir dilimi 30 saniyeden fazla tutmayın. Çünkü sıvıyı fazla emen ekmek çok yumuşayıp, parçalanmaya başlar. Bu sebeple her seferinde bir dilim ile ilgilenmenizi tavsiye ederim.

Islattığımız ekmeğimizi düz bir yüzeye koyup, üzerine peynir karışımından bolca koyalım. Daha sonra ise üzerine bol bol çikolata rendesinden ekleyelim. Tekrar aynı yöntem ile bir dilim daha ekmek ıslatıp, sandviç şeklini alacak şekilde üzerine kapatalım.

Yeterli büyüklükteki tavamızda tereyağımızı eritip, kızdıralım. Tereyağı konusunda lütfen cimri davranmayın. Ne kadar yağlı olursa, o kadar çıtır çıtır ve lezzetli oluyor bu meret. :)

Artık ekmeğimizi koyup, üzerini bir kapak ile kapatalım. Neden kapak dediğinizi duyar gibiyim; böylece yumurtalar daha çabuk pişip, çikolata daha güzel eriyor olacak ekmeğimiz kızarırken. Arka tarafını çevirdiğimizde çikolatanın eridiğini görüyorsanız, kapağı açarak kızartın.

Ortadan üçgen olacak şekilde dilimleyip, ekstra pudra şekeri, portakal dilimleri ya da nutella ile servis edebilirsiniz. :)