Cheddar Peynirli Biscuit/Ekmek

Adrianna Adarme’nin tarifinden uyarlanmıştır.

Balık restoranı ‘Red Lobster’ a gidenler bu ekmeği iyi bilirler. Ancak gene ülkemizde de fast food zincirlerinden tavuk ürünleri satışı yapanların da menülerinde yer alan bir ekmek türüdür biscuit. Ne yazık ki Türkçesi olmadığı için farklı bir şekilde adlandıramıyorum.

Amerika’da bu ekmek türünü yapabilmek için marketlerde ‘Biscuit Mix’ adı altında satılan, hazır karışım ürünü ile bir çok tarifi kolayca yapabilirdim. Ancak burada ne yazık ki yok, ve bir çok denemeye rağmen tarif pek istediğimiz gibi olmadı; ta ki bugün vereceğim tarife dek.. :)

 • 256 gr un
 • 1 yemek kaşığı kabartma tozu
 • 1 + ½ çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı tuz
 • 170 gr tereyağı
 • 1 büyük yumurta
 • 5 yemek kaşığı doğranmış frenk soğanı
 • 115 gr cheddar peyniri
 • 125 ml kefir / buttermilk

Üzeri için;

 • 1 yumurta
 • 1 yemek kaşığı kefir

Bu tarifin için en önemli ipucu, tüm ürünlerin soğuk olması ve karıştırma anından fırına girene kadar da hep soğuk kalmasını sağlamak. Tüm malzemeler soğuk olursa, özellikle tereyağı, sıcak fırına giren ekmekler bir anda kabarır ve ‘kıyır kıyır’ olmasını sağlar.

İlk olarak geniş bir karıştırma kabında tüm kuru malzemelerimizi karıştıralım; un, kabartma tozu, karbonat ve tuz. Bu karışıma soğuk tereyağının hepsini rendeleyerek ekleyelim ve hemen, ısınmasına izin vermeden buzdolabına hatta hava bugünlerdeki gibi çok sıcaksa buzluğa kaldıralım.

Başka bir karıştırma kabında ise kefir ve yumurtamızı, homojen bir kıvam elde edene kadar çırpalım. Hazır ellerimiz yumurtaya bulanmışken, üzerine sürmek için olan az yumurta ve kefir karışımını da çırpıp, her iki kaseyi de buzdolabına kaldıralım.

Buzdolabında ya da buzlukta diğer kaseyi hazırlayana kadar tuttuğumuz unlu karışımı çıkarıp, ellerimizle tereyağını unlu karışıma yedirmeye başlayalım. Ellerimizin ısısının tereyağını eritmesine izin vermemeliyiz; dolayısı ile çok hızlı olmamız gerekiyor. Ben eldiven kullandım bu aşamada; hem biraz daha az kirlenmiş hem de el ısısını bir nebze olsun azaltmak için. Tereyağının tamamen yok olması için uğraşmaya gerek yok; büyüklükleri bezelye taneleri gibi olsun yeter.

Bu noktada gene rendelediğimiz cheddar peynirlerimizi ve incecik doğradığımız frenk soğanlarını ekleyip, karıştıralım. Ben sarı cheddar peyniri kullandım çünkü piştiklerinde, erimiş hallerini belirgin olarak görmeyi seviyorum. Ancak sizin elinizde beyaz cheddar varsa veya onu bulabiliyorsanız, fark etmeyecektir.

Artık kuru ve ıslak malzemelerimizi karıştırabiliriz; yumurta – kefir karışımımızı tek bir seferde unlu tereyağlı karışıma ekleyelim. Ve gene ellerimizde hamur kıvamı elde edene kadar –gene çok ısıtmamaya dikkat edelim- yoğuralım. Baktınız hamur biraz yapış yapış olmaya başladı eriyen tereyağı yüzünden, 10 dakikalığına buzdolabına koymanız yeterli olacaktır.

Hamurumuzu keseceğimiz yüzeyi unlayarak karışımı tezgaha alalım. Üzerine bastırarak yüksekliği 2 cm kadar olana kadar açalım. Daha sonra çapı 5 cm olan bir çember baskı ile hamurlarımıza şekil verelim. Hamurun tamamını kullanana kadar tekrar yoğurup, tekrar açıp kalıbı basalım. Yaklaşık 12 – 15 adet hamur bezesi elde etmeni gerekir.

Elde ettiğimiz hamur bezelerini, ezmeden ya da yuvarlamadan, kalıptan çıktığı gibi yağlı kağıt serdiğimiz tepsimize aralıklarla dizelim. Baktığınız gene gevşemeye başladı hamurlar, bir 5 dakika daha buzdolabında dinlendirebilirsiniz. Fırına koymadan hemen önce, buzdolabında tuttuğumuz son kasemizdeki yumurta ve kefir karışımını üzerine sürelim.

Önceden ısıtılmış olan 200 derecelik fırında, yaklaşık 12-15 dakika sonunda üzeri kızarıp, içleri pişene kadar tutalım. Bu ekmek çeşidini sıcak ya da ılık servis etmenizi tavsiye ederim. :)