Ayva Reçeli

Son tarifimin ne zaman yayınlandığını gördüğümde mi daha çok şaşırdım, yoksa minik oğlumuzun ilk yaşını kutladığımıza mı daha çok şaşırayım bilemiyorum. Benim için son aylarda zaman geçmiyor, adeta uçuyor.

Sanmayın ki arka planda tarifler ya da siparişler de duruyor; tam tersi son gaz devam ediyor. Bu nedenle kafamı toplayıp, keyifle yazı yazacak zaman bulamıyorum. Ama artık bahane bulmadan, kaldığım yerden devam etmenin zamanı sanırım.

Artık havalar ufak ufak (umarım!) ısınmaya başladı gibi; hal böyle olunca yaz sebze ve meyvelerini tezgahlarda görmeye başlayacağız. Tazesi bitiyorsa, reçelini yapıp doyasıya yemeye devam edebilmek için ayvanın reçelini yapmak şart. Bu tarifi geçen sene bugünlerde anneciğimle, henüz ben loğusa iken bana biraz değişiklik –zira emzirme, uyutma, alt değişme ve tekrar en baştan hiç durmadan yaptığım aktivitelere oranla pek bir değişik gelmişti :) - yapmıştık. Yayınlamak 1 sene sonra kısmet oldu..

  • 1 kg ayva
  • 800 gr şeker
  • 150 ml su
  • ½ limonun suyu
  • Ayvanın çekirdekleri

 

Hazırlık aşamasından sonra 10 dakikada hazırlanan kolay bir reçel tarifi bu; öncelikle ayvalarımızın kabuklarını soyalım. Daha sonra tezgah üstü blenderinin rende ucunu takalım. Eğer böyle bir aletiniz yoksa elde de rendeleyebilirsiniz. Tek farkı sizin işlem biraz daha uzun sürecek demektir. Bu sürede ayvaların kararmasını dert etmeyin, zaten çekirdekleri ile birlikte kaynayacakları için renkleri koyulacak.

Kabuklarını soyduktan sonra, ortadan ikiye ayırıp, içlerinden çekirdeklerini tek tek çıkartalım. Daha sonra bu çekirdekleri bir tülbent ya da evinizde varsa baharat buketi aparatına koyalım. İçine serpmeyi sevmiyorum, çünkü reçeli yerken içinden çekirdek ayıklamak zeytin yemeye benziyor.

Şimdi düdüklü tenceremize rende ayvaları, şekeri, suyu, limon suyunu ve hazırladığımız çekirdek buketini atıp, kaynamaya bırakalım. Tencerenin düdüğü çıktıktan sonra toplam 10 dakika içinde hazır olmuş olacak. Tencereyi bırakın bir kenara ve düdüğü kendi kendine insin. Ya da annem gibi sabırsızsanız hemen sokun soğuk akan suyun altına tencereyi daha hızlı sonuç alın. :)

Reçelin rengi ve kıvamını kontrol etmeyi unutmayın; herkesi zevki kendinedir. Eğer daha yoğun seviyorsanız 5 dakika daha tencerenin ağzı açık kaynatabilirsiniz. Kavanozlara koymadan önce çekirdek buketini çıkarmayı unutmayın.